• Image
09.06.2015

Temel Sürüş Teknikleri

Sürüş Güvenliği
Sürüş sırasında tehlikeli düşmeler ve diğer rahatsızlıklardan korunmak için uygun kıyafet, gözlük ve koruyucu kask giymenizi tavsiye ederiz. Eğer bisiklet çocuk tarafından kullanılacaksa, Kullanım Kılavuzunun bir yetişkin ile beraber okunması önerilir. Sürüş güvenliği son derece önemlidir ve belirli kuralların yerine getirilmesini gerektirir.
—Trafik kurallarının bilinmesi ve uygulanması gereklidir. Her ülkenin, bisiklet kullanımını düzenleyen ve uyulması zorunlu kuralları vardır. 
—Her zaman sürüş için, tek sıra halinde, var ise önümüzdeki bisiklet ile emniyetli duruş mesafesi bırakarak ve düz hat izleyerek, yolun sağ tarafını kullanınız.
—Yaya kaldırımlarında bisikletinizi sürmeyiniz ve her zaman yayalara yol veriniz.
—Yoğun trafikte temkinli olunuz ve aniden açılan araba kapılarına dikkat ediniz.
—Kavşaklarda trafik ışıklarına riayet ederken dönüşlerde yaya geçitlerini de kullanınız.
—Doğru ekipmanla donatılmamış bisiklet ile çocuk taşımayınız ve öncelikle ülkenizdeki kuralların yolcu tasıma izni verdiğini doğrulayınız.
—Görüşünüzü engelleyen veya bisiklete hâkimiyetinizi azaltan nesneler taşımayınız.
—Frenlerinizin doğru şekilde islediğinden ve bisikletinizin çalışma şartlarının kusursuzluğundan emin olunuz.
—Aşınan veya hasar gören parçaları hemen değiştiriniz.
—Trafikte kesişme noktalarına yaklaştığınızda, her zaman hızınızı azaltınız ve taşıtların geçiş önceliklerine dikkat ediniz.
—Tren yolu raylarını ve yol mazgallarını düşük hızlarda ve dikey olarak geçiniz. Engeli geçeceğinizden emin olmadığınız durumlarda bisikletinizden ininiz.
—Asfaltlanmamış ve bozuk zeminlerde süratinizi yol durumuna göre ayarlayınız. Özellikle gevsek, engebeli, kumlu zeminlere ve çukurlara dikkat ediniz.
—Yön değiştirirken, kolunuzu kullanarak uygun zamanda işaret veriniz. Sürüş sırasında her zaman ellerinizi gidonun üzerinde tutunuz. (yön değiştirme işareti verme dışında).
—Her zaman trafiği izleyerek, dikkatlice bisiklete bininiz ve başka bir aracı çok yakından takip etmeyiniz.
—Bisikletinizi başka bir araca veya bisikletliye tutunarak kullanmayınız.
—Sürüş sırasında kulaklık kullanmayınız. Ani ve beklenmedik manevralar yapmayınız.
—Düşük banketlerden tekrar yola çıkarken, ön tekerleğin kayarak düşmelere sebebiyet vermemesi için hızınızı azaltınız ve temkinli olunuz.
—Alkollü halde bisiklete binmeyiniz.
 

 

Yollarda Sürüş:
—Ülkenizin yürürlükteki trafik kurallarına uymayı her zaman hatırlayınız.
—Onaylanmış koruyucu kask giymek her zaman için geçerli bir güvenli sürüş kuralıdır.
—Bisikletinizi kullanmadan önce, tamamen verimli çalışacağından ( vida ve cıvataların emniyetli şekilde sıkıldığından, frenlerin ayarından ve lastik hava basınçlarından ) emin olunuz.
—Trafik yolu üzerindeki sürüş esnasında, lastikleri aşındıracak ve tutuş gücünü azaltacak çukurları, tren yolu raylarına, rögar kapaklarına, çakıllara ve diğer tehlikelere karsı son derece dikkatli olunuz.
 
Yokuş Aşağı Sürüş:
Bu tür sürüşlerde hız önemli bir yer tutar. Hızlı gitmek kadar durmak da önemlidir.
—Frenleme sırasında her zaman öncelikle arka freni daha sonra ön freni tercih ediniz.
—Frenleme sırasında lastiklerin yolu tutuş gücünün azalacağını ve bisikletin kontrolünü kaybetmenize neden olacağını göz önüne alarak, tedbirli ilerleyiniz. Yokuş aşağı sürüşler genelde yokuş yukarı çıkışlardan sonra olduğundan, inişlerde çok dikkat edilmesi gerekmektedir
—Yokuş aşağı inişler hızlı olduğundan terlemiş vaziyette olan vücudumuzu mutlaka korumaya almamız gereklidir. Buna soğuk havalarda daha dikkat edilmelidir.
—Uzun inişlerde aşırı hızlanmalar olacağından sürekli fren kullanmak jantı ve fren sistemini ısındıracağı için (disk fren hariç) ısınan jant lastik patlamalarına sebebiyet vermektedir. Patlayan lastikle kaza yapma riski çok fazladır. Bu tür ısınmalara meydan vermeden yokuş aşağı sürüş yapmak önemlidir.
—Yokuş aşağı sürüşlerde frenleme esnasında vücudumuzu sele üzerinden kaldırarak veya kaydırarak ağırlığımızı bisikletin arka tarafına vermek gerekir.
—Yokuş aşağı ve düz yolda toplu sürüşlerde durma mesafesinin mutlaka iyi ayarlanması gerekmektedir.

Gece Sürüş:
Bisikletinizin ve sizin gece vakti diğerleri tarafından tamamen fark edilemediğini aklınızdan çıkarmayınız. Aşağıdaki kurallara mutlaka uyunuz;
—Bisikletinizin bağımsız ve etkili aydınlatma ekipmanları ve uygun şekilde takılmış reflektörler ile donatıldığından emin olunuz.
—Onaylanmış koruyucu kask ve açık renkli (tercihen ışık yansıtan ) kıyafetler giyiniz.
—Yolun mümkün olduğunca kenarına yaklaşarak ilerleyiniz.
—Mutlaka yolda kalmayacak şekilde donanımlı olmanız gereklidir. (lastik patlamaları ve olabilecek bazı arızalara karşı)
 
Islak Yollarda Sürüş:
Yağmurda veya ıslak yollarda, lastiklerin yolu tutuş gücü ve görüş büyük ölçüde azalır, frenleme mesafeleri ise artar. Bu nedenle, aşağıdaki önlemleri almanız tavsiye edilir.
—Lastiklerin ve fren pabuçlarının kusursuz durumda olduğunu kontrol ediniz.
—Onaylanmış koruyucu kask ve açık renkli (tercihen ışık yansıtan) kıyafetler giyiniz.
—Kesinlikle görüşünüzü veya kontrolünüzü engelleyecek şemsiyeler veya diğer koruyucu elbiseler kullanmayınız.
—Yavaş süratte ilerleyiniz.
—Daha uzun frenleme mesafesi bırakınız.
—Yumuşak ve kademeli frenleme yapınız.
—Derinliğini tahmin edemeyeceğiniz su birikintilerinde temkinli ilerleyiniz, şüphe halinde bisikletinizden inip yürüyerek çevresinden geçiniz.


 
Arazide Sürüş (off-Road): Arazi Sürüsü sırasında aşağıda listelenen kuralları dikkate alınız.
—Özel kıyafetler giyiniz.
—Arazi yollarından faydalanırken yerel düzenlemelere uyunuz.
—Yayalara yol veriniz ve özel mülkiyete ait arazilere izinsiz girmeyiniz.
—İnişlerde hızınızı azaltınız; yumuşak ve kademeli frenleme yapınız.
—Yokuş çıkarken sele desteği yükseltilmeli, iniş sırasında ise alçaltılmalıdır.
Engellerden zıplamalar ve şiddetli çarpışmalar, bisiklet kadrosunu tehlikeye atıp, er geç kırılmasına neden olur. Bir engele yaklaşırken, aşabilme kabiliyetinizi değerlendiriniz. Şüphe halinde bisikletinizden inip kenarından yürüyerek geçiniz.
 
Tandem (İki Kişilik Bisiklet) Kullanımı: Genelde Tandem sürüş kuralları, diğer bisikletlerin sürüş kurallarıyla aynıdır. Dolayısıyla, aşağıdaki özel talimatlar dışında, bu Kullanım Kılavuzunun içerdiği kurallar geçerlidir.
—Halka açık caddelere çıkmadan önce, Tandem bisikletinizi trafiğin akmadığı ve diğer engellerin bulunmadığı sakin bir yolda deneyip, tanımanızı öneririz.
—Trafikte kesişme noktalarına yaklaşırken dikkatli olmalısınız.
—Frenleme sırasında, bisikletin toplam ağırlığını göz önüne alınız.
—Sürüş operasyonları, tamamıyla senkronize halde yapılmalıdır.
—Özellikle, her iki sürücü de pedal çevirmeyi aynı anda durdurmalıdır. Aksi halde meydana gelen karsı kuvvetler bisikletin dengesini bozarak, düşmeye neden olabilir.
—Her tür ters manevralardan kaçınınız.
—Arazi (off-Road) ve yarış tandem sürüşlerinde de, aydınlatma ve akustik sinyal donanımlarının kullanımı önerilmektedir.
 
Dönüş çalışması
Yaklaşık 2,5m genişliğinde bir sahayı işaretliyoruz. Son derece yavaş olarak mümkün olduğunca dışarıdan bu sahaya giriliyor bisikletle dönüş için gidonu kırmadan önce başımızı 90° virajın içine çeviriyoruz.  Her zaman olduğu gibi daima ileri bakmak gereklidir.  Bu arada dönüş yapmadan önce arkanızdan gelen bir başkası olup olmadığını kontrol ediniz. Şehir içindeki kavşaklarda yay geçitlerini ve trafik ışıklı işaretli alanları seçiniz.
Post

Bisiklet Kurulumu Nasıl Yapılır?

04.06.2015

Kargo kutusundan çıkarılan bir bisikletin ilk montajı nasıl yapılır?

Post

Bisiklet Parçaları

04.06.2015

Bisikletin temel bileşenleri ve aksesuarlar hakkında genel bilgi.

Post

Bisiklet Üzerinde Oturuş Şekli

04.06.2015

Bisiklet türüne göre sele üzerinde doğru ve sağlıklı oturma pozisyonları.

Yorum Yap