• Image
04.06.2015

İlk Kullanım Önerileri

İLK KULLANIM
• Ayarları uygun şekilde yapılmamış bir bisiklet, kendiniz ve çevreniz için tehlikelidir.
• Bisikletiniz sadece bir kişi taşıyacak şekilde tasarlanmıştır. (Tandem modelleri hariç). Üretici firma bisiklete birden fazla kişinin aynı anda binmesinden ayrıca, taşıyıcının aşırı yüklenmesinden veya taşınan yükün yetersiz bağlanmasından doğabilecek sonuçlardan sorumlu değildir.
Yetkili servisimizden ilk montajı yapılmış, belgeleri onaylanmış bisikletinizi aldıktan sonra Kullanım Kılavuzu’nu dikkatlice okuyup ihtiyacınız olacak bilgilere sahip olmanız gereklidir.
Bisikletiniz ile uzun mesafe sürüşleri yapmadan önce mutlaka alıştırma dönemi geçirmelisiniz. Alıştırma döneminde ilk önce sele boyu ayarını kendinize uygun pozisyona getiriniz. Uygun kıyafet seçiminden sonra kaskınızı takarak trafiğe kapalı alanda mutlaka deneme sürüşleri yapınız. Böylece bisikletinize daha kolay uyum sağlar, alışırsınız.
 
Bisiklete binmeyi öğrenmenin en zor yanı dengeyi sağlamayı öğrenmektir. Bisiklete binmeyi öğrenirken başlangıç aşamasında zorlanırsınız.
Bisiklet dengesi bozulduğu zaman, bisiklet binmeyi öğrenen kişi ister istemez ani bir şekilde gidonu bisikletin ters yönüne doğru yönlendirir ve düşer. Yapılması gereken, gidonu hafifçe bisikletin eğildiği tarafa doğru çevirmektir. Bisiklete binmeyi öğrenme aşamasında sert zeminler tercih edilmelidir. Kumlu, mıcırlı, engebeli, yumuşak ve ıslak zeminler tehlikelidir. Bisiklet dinamik dengeye sahiptir. Dengede kalabilmesi için sürekli olarak bir akış içinde olması gerekir, durduğunuz zaman ayaklarınızı yere basarak durabilmelisiniz.
 
Bisiklete binmek keyifli ve zevklidir ama asla konforlu değildir. Her türlü kullanım koşulunda yolu daima hissedersiniz. İlk kullanımda, kalça ve ayaklarınızda kas-eklem ağrıları yasayabilirsiniz.
Bu ağrılar; alışık olmadığınız bir aracı kullanmaktan ve sele üzerinde uzun süre oturmaktan kaynaklanmaktadır. Selenin sertliği/yumuşaklığı ve küçüklüğü/büyüklüğü ile ilgili değildir. Çünkü ilk defa uzun süreli bisiklete biniyorsanız tabii ki sele rahatsızlık verebilir. Bu ağrıların bertaraf olması için, üst üste bisikleti sürekli kullanmanız gerekmektedir. Alışık olmayan kaslarınız kısa bir süre sonra alışacaktır. Her binişten önce ve sonra kaslarınızı mutlaka açmanız gevşetmeniz gereklidir. Sıcak bir duş aldıktan sonra kas gevşetici kremler sürerseniz faydasını görebilirsiniz. Uzun süreli, spor amaçlı kullanımda seleler daima küçük ve sert olur, sele üzerinde sürtünmenin az olması ısının çoğalmaması gerekir.
 
Trafikte araç sürücüleri her zaman sorun yaratır, sanki siz trafikte yokmuşsunuz gibi üstünüze sürerler. Bu yüzden araçlara dikkat etmeniz önemlidir. Duran veya hareket eden bir aracın sağından geçmeyiniz. Trafiği kontrol ederek solundan geçiniz. Bu arada sürücünün ve arkasında oturanın her an bilinçsizce otomobilin kapısını açacağını unutmayınız. Park etmiş araçları geçerken önünden ve arkasından her an bir yayanın çıkacağı ihtimalini de göz önünde bulundurunuz. Araçların arkasından gitmeyiniz.
 
Araçlara asılarak yol almayınız. Bisiklet kullanımında şehir içinde ve şehir dışında bası bos gezen köpeklere de dikkat etmek gerekir. Hareket eden cisimler köpeklerin dikkatini çeker ve saldırabilirler. Bu gibi durumlarda düşme ve çarpma tehlikesi her zaman vardır. Dikkat ediniz.
Bisiklet kullanırken mutlaka kullanıma uygun kıyafetler seçilmelidir. Hava alan, az bol, ter emici, çabuk kuruyan, görünür ve açık renkli özellikte kumaşlardan yapılmış kıyafetler seçmeniz önemlidir. Mutlaka kask takınız.
Bisiklet; insan yaşamına uyum sağlayan, basit, ekonomik, bir ulaşım ve spor aracıdır.
 
Viraj nasıl alınır: Düz yolda gitmenin yanında elbette arazi binişlerinde virajların nasıl alınacağı da çok önemli bir nokta. Dönüşlerde, virajlarda iki önemli etken var. Bunlardan birincisi bisikletçinin bakışı, diğeri ise olayın fiziksel yanı. Bakış gidilen yönü belirlemede çok büyük rol oynarken, fiziksel yan elbette merkezkaç kuvveti, lastikle yerin sürtünmesi ve yol tutuşu konularında kendini gösteriyor.  Virajlara girerken hızınızı azaltınız.
 
Altın kural: Nereye bakıyorsam oraya giderim! Sürücülerinin herhalde ilk öğrendikleri kural bu ve bu kural olumlu olumsuz her durumda ve hemen her sporda geçerlidir. Bakışı ideal çizgide olan bisikletçinin kendisi de bu çizgide kalır, yoldaki büyük taşa dikkatini veren bisikletçi mutlaka o taşın üzerinden geçecektir. Virajın dışına bakan bisikletçi virajı içeriden alamaz, yan tarafı yar olan bir virajda yara bakan bisikletçi ise telaşlanıp inecektir. Bütün bunlara çare elbette yine bakışımız. Bisikleti götürmek istediğimiz, gitmek istediğimiz yere baktığımız takdirde bisiklet kendiliğinden bakışımızı takip edecektir. Virajlarda virajın içine bakmak, engellerde engeli aşan çizgiye bakmak çok önemlidir. Yine bu şekilde bisikletin lastiğinin önü yerine ileriye bakmak satıh değişiminden, engellerden doğacak kötü sürprizlere karşı en iyi çaredir. İleri ve gidilecek yere bakmak sürüş stilini akıcı ve daha verimli yapar.
 Kullanım Kılavuzu bisiklet kullanıcısına yol gösteren kılavuzdur. Mutlaka okunması önerilere uyulması gereklidir.
 
* Bak–Gör-Hisset-Algıla
* Tanımla
* Karar ver uygula
 
Bak–Gör-Hisset-Algıla: Bisiklet kullanırken sürekli olarak ileriyi, geriyi, sağı solu duyu organlarıyla tara. Olabilecekleri önceden görmenin, hissetmenin, algılamanın başka yolu yoktur.  Toplu, grup sürüşlerinde, önde gidenin, arkadan gelenin hareketlerini görmek, kontrol etmek ve hissetmek önemlidir.  Yanlış bir durum varsa ikaz etmek gereklidir. Sadece bununla da bitmemektedir.  Trafikte iseniz, öndeki giden araçlara, arkadan gelen araçlara, duran araçlara, yayalara, kedi köpek gibi hayvanlara karşı da dikkatli olmak ve sürekli bakarak onların yapabilecekleri olumsuz hareketleri hissederek algılamak önemlidir.
 
Tanımla: Potansiyel problemleri ve tehlikeli karşılaşmaları tespit etmek önemlidir. Diğer araç yolunuza çıkabilir (daha önce bakıp, görüp, hissetme ve algılama sonucu yakaladığınız), kazaya yol açabilir. Hayvanlar ve yayalar ani ve beklenmedik hareketler yapar Hareketsiz objeler problematik olabilir... Çukurlar, demiryolu rayları, su birikintileri, eğilmiş bir trafik tabelası, ağır taşıtlardan kaynaklanan yol oluklu oyukları, kirik bir ağacın sarkmış dalı... vs.
Hız, yön, mesafe tahminlerinde bulunarak oluşabilecek tehlikeyi gözünüzün önünde canlandırmaktır. Eğer o hızla yan yoldan gelen öbür bisiklet, araç beni görmüyorsa nerede çarpışabiliriz?
 
Karar Ver Uygula: Evet, acil yukarıdaki öngörüye göre karar ver... Pedalı çevirip hız mı vereceksin? Hız mı keseceksin? Şerit mi değiştireceksin? Yandaki kestirme yola mı donuvereceksin? Kararınız muhtemel tehlikeyi minimuma, mümkünse sıfıra indirme yönünde olmalıdır. Strateji tespitidir.
Verdiğiniz kararı "kararlılıkla" uygulayacaksınız.
 
Beslenme: Bisikletinizi spor ve ulaşım amaçlı kullanmak için hiçbir zaman geç değildir. Düzenli spor yapmak, tükettiğiniz besinlere dikkat etmek ve bilinçli bir antrenman programına devam etmek sadece profesyonel sporcuların uygulaması gereken ayrıcalıklı prensipler değildir. Arabanız için gereken bakımları nasıl unutmuyorsanız, aynı özeni vücudunuza ve bisikletinize göstermekten kaçınmayınız.
Düzenli spor yapın. Yeterli kalori alarak kilonuzu ve sağlığınızı koruyun. Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu unutmayın, öğün atlamayın! Gününüze mutlaka sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın.
—Lif bakımından zengin gıdaları seçiniz.
—Sağlıklı yağları seçin. Katı yağları tüketmeyin. Sıvı yağ olarak zeytinyağını tercih edin.
—Beyaz un ve bundan yapılan ürünler yerine buğday, çavdarlı ekmek ve sandviç tüketin. Pirinç ve patates yerine bulgur, makarnayı tercih edin.
—Çok miktarda, değişik sebze ve meyve tüketin. C ve A vitamininden zengin besinleri aynı gün içinde kullanın.
—Aşırıya kaçmadan protein tüketin.
—Kemik sağlığı için yağı azaltılmış süt ve sütlü ürünler, Yeşil yapraklı sebze kullanarak kalsiyumdan zengin beslenin.
—Kansızlığı önlemek için demir, kronik hastalıklardan korunmak için folik asitten zengin beslenin. Mineral ve vitamin ile zenginleştirilmiş besinler kullanın.
—Şekeri ve tuzu az kullanın.
—Yeterli sıvı alın. Uzun bir sürüş sonunda kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız birinci şart yeterince su içmektir. Günde en azından1-1,5 litre su içmelisiniz.
—Eğer alkol ve kahve tüketiyorsanız hemen ardından mutlaka aynı oranda su için.
—Sigara alışkanlığı gibi kötü alışkanlıkların yanı sıra insan sağlığını ciddi oranda tehdit eden bir konu da hatalı beslenme alışkanlıklarıdır.
—Son yıllarda ülkemizde giderek yaygınlaşan ayaküstü beslenme alışkanlığı ve kolalı içecek tüketimi, hatalı beslenmenin ve bunun sonucu doğacak hastalıkların başlıca nedenini oluşturmaktadır.
—Besin güvenliğine dikkat edin. Temiz su kullanmaya özen gösterin.
 
Değişik Bisiklet Türlerinin Uygun Kullanımı:
Bisikletin anormal şartlarda kullanımı tehlikeli olabilir. Bazı şartlarda bisiklet sürücüsü, olası kazalar sonucu insanlar veya eşyalar üzerinde meydana gelen hasarlardan tamamen sorumlu tutulur. Üretici firma uygunsuz bisiklet kullanımından doğabilecek sonuçlardan sorumlu değildir. Alttaki tabloda, kullanım alanlarına göre tasarlanmış bisiklet türleri listelenmiştir.
Arazi (of-road) terimi, normal ve makul bisiklet kullanımına uygun, yol sınıfına girmeyen yerler anlamındadır.
Down Hill (İniş), Free-style (Serbest-stil), rekabete dayalı aktiviteler ve benzer tipte arazi (of-Road) sürüşleri kapsam dışında bırakılmıştır. Bu gibi şartlarda, bisikletin olası kırılmalarından kaynaklanacak, maddi ve fiziksel hasarlardan tamamen sürücü sorumludur.
 
Post

Bisiklet Kurulumu Nasıl Yapılır?

04.06.2015

Kargo kutusundan çıkarılan bir bisikletin ilk montajı nasıl yapılır?

Post

Bisiklet Parçaları

04.06.2015

Bisikletin temel bileşenleri ve aksesuarlar hakkında genel bilgi.

Post

Bisiklet Üzerinde Oturuş Şekli

04.06.2015

Bisiklet türüne göre sele üzerinde doğru ve sağlıklı oturma pozisyonları.

Yorum Yap