• Image
04.06.2015

Bisiklet Üzerinde Oturuş Şekli

Bisiklet Üzerinde Oturuş Şekli
Bisiklette dik oturuş her ne kadar sportif kullanımla uyuşmasa da ellere, bileklere ve dirseklere binen yükü azaltıyor. Oturma şeklini değiştiren etkenler, sele, gidon, gidon boğazıdır.
 
Dirsekler
Ellerdeki uyuşma, bileklerdeki ve dirseklerdeki ağrılar göz ardı edilmemelidir. Dirsek ağrıları çoğu kez yanlış duruştan kaynaklanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta gergin kollarla bisiklet kullanmamak, yani dirseğin hafif kırık olması gelen darbenin emilmesinde, doğrudan ekleme etki etmemesinde önemli rol oynar. Aynı durum bilekler için de geçerlidir.
Sele Ayarları: Doğru sele yüksekliği Resim 1’de gösterilmiştir. Pedalın yere en yakın olduğu pozisyonda sürücünün dizi hafif bükülmüş olmalıdır. Bu pozisyonda sürücü her iki ayağı (ayakucu) ile yere temas edebilmelidir. Sele desteğini, maksimum çıkarma noktasını gösteren işareti (limit çizgisi) açıkta bırakacak şekilde kullanmayınız. Sele desteği, bisiklet kadrosuna en az 65 mm girmelidir.
İstenilen yükseklik sağlandığında, sele desteğini bloke eden mekanizmanın iyice sıkıştırdığından emin olunuz. Sele açısını ayarlamak için, sele desteği kelepçesini hareket ettiriniz. İstenen açıya ulaştığınızda bağlantı vidasını dikkatle sıkınız.
Kullanım esnasında ağırlığın uygun şekilde dağılmasını sağlamak ve kollara aşırı yük gelmesini önlemek için sele üst yüzeyi yere paralel veya hafifçe geriye doğru eğimli konumda ayarlanmalıdır. Tüm sele ayarları bitirildikten sonra, seleyi kavrayıp, sağa ve sola doğru dönmediğinden emin olacak şekilde, çevirmeyi deneyiniz.
Her zaman, bisikletinize biniş öncesinde, selenin doğru biçimde bağlandığından emin olunuz. Uygun sele ayarı ağrısız ve performanslı rahat sürüş sağlar.

Pedal Kullanımı: Bisikleti kullanırken pedala doğru noktadan basmak önemlidir. Ayağınızla doğru noktadan pedala bastığınızda daha iyi sürüş yapabilirsiniz. Pedala farklı noktalardan basarsanız kaslarınız yanlış kullanımdan dolayı rahatsız olabilir. Daha aktif kullanıma geçtiğinizde bu iş için en uygun olanı kilitli pedallardır. Doğru noktadan basarken aynı zamanda çekerek te güç verip daha hızlı daha rahat ve performanslı sürüş yapabilirsiniz.Gidon Ayarları                                                                                         
—Bisikleti kullanmaya başlamadan önce gidon mutlaka ayarlanmalıdır.
—Düşme sonucu bükülen gidonu doğrultmaya teşebbüs etmeyiniz. Bu gibi durumlarda hemen yenisi ile değiştirmek daha iyi olacaktır.
—Gidonu, gidon sapındaki maksimum çıkarma noktasını gösteren işareti (limit çizgisi) açıkta bırakacak şekilde yükseltiniz.
—Yarış bisikleti gidonlarına dikey açıda veya bas aşağı duracak biçimde pozisyon vermeyiniz.
—Gidon ayarlandığında ve vidaları sıkıldığında, gidonun aşırı zorlanmadığı sürece kımıldamaması gerekir. Aynı biçimde, maşaya yön veren gidonun güç uygulanmadığı sürece dönmemesi gerekir.
—Gidonu yükseltmek ve alçaltmak için gidonun sapının üst bölümünde bulunan ayar vidasını gevşetiniz. Gidon sapının pozisyonunu koruyarak ayar vidasını sıkıştırınız. (18/20Nm.)
—Şehir bisikletleri için gidonun pozisyonu, uçları hafif geriye dönük ve yere bakacak şekilde ayarlanmalıdır. Düz gidonlu bisikletlerde ise pozisyon yere paralel olacak şekilde ayarlanmalıdır. Gidonu hareket ettirmek için, gidon sapının önünde bulunan bağlantı vidası (vidalarını) gevşetiniz. Gidonu istenen pozisyona göre ayarladıktan sonra, bağlantı vidasını sıkıştırınız.
-“A-HEAD" tipi gidon / yönlendirme sistemi ile donatılmış ise, ayarlamalar için Servislerimize danışmanızı tavsiye ederiz.

Temizlik: Bisikletinize, özellikle patikalarda ve kirli yollarda, ıslak ve çamurlu zeminlerde kullandıktan sonra, mutlaka periyodik temizlik uygulamalısınız. Ayrıca ıslak ve çamurlu ortamda kullanılan bisikletinizi sürüş sonrası kurulayınız. Tuz ve nem oranı yüksek çevre şartları gözlenen ortamlarda uzun süre bırakılacak bisikletlerde, gerekli temizlik ile koruyucu bakım ve yağlama uygulanmaması durumunda tüm temel parçalarda korozyon ve paslanma oluşacağı göz önünde bulundurulmalıdır
Post

Bisiklet Kurulumu Nasıl Yapılır?

04.06.2015

Kargo kutusundan çıkarılan bir bisikletin ilk montajı nasıl yapılır?

Post

Bisiklet Parçaları

04.06.2015

Bisikletin temel bileşenleri ve aksesuarlar hakkında genel bilgi.

Post

Bisiklet Üzerinde Oturuş Şekli

04.06.2015

Bisiklet türüne göre sele üzerinde doğru ve sağlıklı oturma pozisyonları.

Yorum Yap