• Image
09.06.2015

Tekerlek Kilit Sistemi

Tekerlek Kilit Sistemi:
Bisikletiniz iki ayrı kilit sistemi ile donatılmış olabilir. Çoğu bisikletler, otomatik-kilitli göbekler ile donatılmıştır. Bu tip göbekler tekerleğin; değişimi, tamiri ve nakliyesi için hızlı ve kolayca çıkarılmasını sağlar. Ön tekerleği çıkarmak için, fren kablosu ucunu ve kilit dilini gevşetiniz ve / veya çıkartınız. Göbek kilit kolunu "açık" (open) pozisyonuna çekiniz. Bazı modeller, ön masanın üzerinde bulunan küçük emniyet uçları ile donatılmıştır. Bu durumda, ters tarafta bulunan somunu çevirerek kısmen açınız. Arka tekerleği çıkarmak için, önce zinciri en küçük arka dişliye geçiriniz. Fren kablosu ucunu ve kilit dilini gevşetiniz ve / veya çıkartınız. Otomatik - kilitli tekerlekler için, ön tekerlekte belirtilenlere göre devam ediniz. Eğer tekerlek, somunlar ile takılmış ise, göbeğin her iki somununu gevşetiniz. Tekerlekleri tekrar yerine takmak için, eksenlerine masalar arasında pozisyon veriniz ve lastiklerin; masalar, kadro veya fren pabuçları ile temas etmediğinden emin olduktan sonra otomatik kilit kollarını "kapalı" pozisyonuna getiriniz. Eğer mevcut ise, ön tekerlekteki emniyet rondelasının, masadaki yerine uygun biçimde oturduğunu doğrulayınız. Kapatma sırasında kilit kolu giderek direnç göstermelidir. Eğer bu durum gerçekleşmez ise, göbeğin karsı tarafındaki somunu doğru şekilde bağlayıncaya kadar kademeli olarak sıkınız. Eğer somunlu göbek kullanıyorsanız, tekerlek eksenlerine masalar arasında pozisyon verip, tekerleği ortalayarak her iki taraftaki somunları aynı anda kademeli olarak sıkınız. Frenleri eski pozisyonlara getiriniz. Tekerleklere basınç tatbik ederek, uygun şekilde bağlanmış olduklarını kontrol ediniz.
—Bazı bisiklet modellerinde, tekerlekleri çıkarabilmek için fren pabuçlarının sökülmesi gerekmektedir. Bu tür bisikletlerde tekerlekleri tekrar yerine takarken, fren pabuçlarının uygun şekilde ve pozisyonda bağlandığından emin olunuz.
—Sürüş öncesi mutlaka tekerleklerinizin uygun şekilde bağlandığını, bisikletinizi havaya kaldırarak ve yere doğru bastırarak kontrol ediniz. Eğer tekerlekler uygun şekilde takılmış ise, yukarıda açıklanan işlemleri tekrarlayınız. Takma veya ayarlama sırasında yapılacak bir hata, düşmelere sebep olabileceği gibi insanları ve eşyaları tehlikeye atacaktır.
—Yukarıdaki gibi operasyonlarla ilgili bir şüpheniz olması durumunda, en yakın Accell Servisine başvurunuz.
—Tekerlekleri sadece ayar somunu kullanarak takmaya çalışmayınız. Her zaman Otomatik-Kilit kolunu da kullanınız.
Post

Bisiklet Kurulumu Nasıl Yapılır?

04.06.2015

Kargo kutusundan çıkarılan bir bisikletin ilk montajı nasıl yapılır?

Post

Bisiklet Parçaları

04.06.2015

Bisikletin temel bileşenleri ve aksesuarlar hakkında genel bilgi.

Post

Bisiklet Üzerinde Oturuş Şekli

04.06.2015

Bisiklet türüne göre sele üzerinde doğru ve sağlıklı oturma pozisyonları.

Yorum Yap