• Image
  • Image
04.06.2015

Tekerlek Hasarlarında Ne Yapılmalıdır?

Lastik Patlarsa Ne Yapmalı? :
—Lastiğin tamamen havasını alınız.
—Gerektiği durumlarda tekerleği sökünüz.
—Jantın bir kenarından, dış lastiğin bir bölümünü, supaba taban tabana zıt şekilde tutarak, kaldırınız ve ardından dış lastiği janttan çıkarınız. Eğer çok fazla direnç hissederseniz, lastik levyesi kullanabilirsiniz.
—Supap bağlantı somununu çıkartarak (eğer varsa), iç lastiği janttan kurtarıp dışarı çıkartınız.
—Dış lastiğin iç ve dış yüzeyini dikkatlice kontrol ediniz ve mümkünse patlamaya sebep olan cismi çıkartınız. Eğer dış lastik yarılmışsa, yarığı iç taraftan en kısa zamanda yenisiyle değiştirilmek üzere geçici olarak kapatınız (yama, yapıştırıcı bant, iç lastik parçası, karton, vb. kullanarak).
—İç lastiği, yedeği var ise değiştiriniz. Aksi takdirde, iç lastiğin patlak yerini tespit etmek için hava basınız. Ardından hava kaçıran bölgeyi gelen sese veya suyun altında çıkan kabarcıklara göre göz ile belirleyiniz.
—Belirlediğiniz patlağın etrafındaki kaygan yüzeyi zımpara ile pürüzlendiriniz. Tozları temizledikten sonra, bölgeye özel yapıştırıcı sürerek iki dakika kadar bekleyiniz. Ardından bisiklet iç lastikleri için üretilmiş yamayı aynı yüzey üzerine yapıştırıp üç dakika süresince kurutarak direncini kontrol ediniz.
—Supap bölgesinden başlayarak iç lastiği tekrar janta ve dış lastik içine geçiriniz.
—Dış lastiği jant üzerindeki yerine iç lastiği kıstırmadan el ile veya levye kullanarak yerleştiriniz.
—Lastiğin ve iç lastiğin doğru şekilde takıldığından ve supap tabanının lastiğin iki kenarı arasına uygun biçimde yerleştiğinden emin olunuz.
—Lastik kenarlarının jant içinde kaldığından emin olarak, lastik yanağında yazılı olan basınca erişinceye kadar, iç lastiğe yavaşça hava basınız.
—Supap bağlantı somununu el ile sıkınız, özel kapağını yerleştiriniz ve tekerleği yerine takınız.

Jant Teli Kırılırsa:
Kırık jant teli tüm tekerleği zayıflatır ve sürüşü tehlikeli hale getirir.
Aşağıdaki işlemleri gerçekleştirdikten sonra sürüse temkinli devam edilmesi önerilir.
—Çarpılmaları ve kadroya dolanmaları önlemek için kırık jant telini diğer en yakın tele sarınız.
—Tekerleği çevirerek jantın halen merkezde olduğunu ve fren pabuçlarına temas etmediğini kontrol ediniz. Aksi takdirde, fren kablosu ayar vidalarını saat yönünde çevirerek fren pabuçlarını genişletiniz. Bu işlemi yapamıyorsanız, fren otomatik kilitlerini açarak (kullanılmayacak duruma getirip), gevşeyen ve boşta kalan kabloları emniyetli şekilde bağlamanız gerekecektir.
—Bisikletinizi yürüyerek yerine götürünüz. Eğer kesinlikle gerekliyse, yavaş hızda ve düzgün tekerlekteki freni kullanarak bisikleti sürebilirsiniz. Bisikletinizde sadece tek frenin çalıştığı ve frenleme mesafesinin arttığı her zaman aklınızda olmalıdır.
 
Post

Bisiklet Kurulumu Nasıl Yapılır?

04.06.2015

Kargo kutusundan çıkarılan bir bisikletin ilk montajı nasıl yapılır?

Post

Bisiklet Parçaları

04.06.2015

Bisikletin temel bileşenleri ve aksesuarlar hakkında genel bilgi.

Post

Bisiklet Üzerinde Oturuş Şekli

04.06.2015

Bisiklet türüne göre sele üzerinde doğru ve sağlıklı oturma pozisyonları.

Yorum Yap