• Image
  • Image
04.06.2015

Taşıma Ve Bakım

Taşıma ve Bakım:  Bisikletler üretilirken fabrikasyon ayarları yapılmış vaziyette sevk edilirler. Nakliye esnasında bu ayarlar bozulmayacak şekilde ambalaj yapılır.
Montaj; bayideki bisikletler teshir ve satışa sunum amaçlı servisler tarafından montajı yapılır. Montaj sırasında varsa, hatalı/arızalı durumlar tespit edilerek onarılır.
Bakımlar, fabrikasyon ayarlarıyla satılan kullanım esnasında gevşeyen cıvatalar, vidalar, akort ve vites ayarlarının gözden geçirilmesi işlemidir. Normal kullanımda viteslerin ayarları uzun süreli bozulmazlar.
Vites kolları, ön ve arka vites değiştiricisi dışardan herhangi bir darbe aldığında ayarları bozulur ve arıza olma olasılığı biraz daha fazladır. Dışardan alınan darbeye karsı en hassas parçaların basında arka vites değiştiricisi gelmektedir. Eğilmiş bir arka vites değiştiricisiyle bisiklet kullanıldığında; zincir vites attırıcısıyla büyük dişli üzerine alındığı an vites makaraları tellerin arasına girer ve eğilip kırılmaya sebebiyet verirler. Bu durumun öncesinde görsel olarak dikkat edilirse veya hareket halindeyken sürtünme sesi duyulduğunda hemen kullanılmadan servise gidilirse arıza büyümeden önlenir. Eğilmiş bir ön vites değiştiricisiyle bisiklet kullanıldığında; hareket halindeyken ön vites değiştirme işlemi yapıldığında, zincir krank takımı üzerindeki dişlilerden vitese atıldığı istikamet doğrultusundan kurtularak iç tarafa veya dış tarafa doğru boşa çıkar. Pedala çok sert basıldığında da zincir, vites parçası veya dişliler kırılıp eğrilebilir.
Darbe denildiğinde; sadece kasti olarak çekiçle vurmak veya sert bir şekilde çarpmak anlamına gelmemelidir.
—Bisiklet kullanılırken arka vitese herhangi bir bisikletlinin lastiğinin çarpması, sert şekilde gelen nesneler,
—Fren yapılarak veya isteğinizin dışında kaydırıldığında/kaydığında kaldırıma, duvara veya ağaca vs. çarparak meydana gelen eğrilmeler,
—Tasıma esnasında çarpmak veya üzerine herhangi bir ağırlık koyulmasından kaynaklanan eğrilmeler, arızalanmalara sebebiyet vermektedir.
Bu gibi durumlarda arızalı parçalar garanti kapsamı dışında kalmaktadır.
 
Saklama Koşulları: Kullanım Kılavuzu; kullanım, bakım, sürüş ve saklama konularında kısaca öz bilgileri içermektedir. Bisiklet üzerindeki tüm cıvata ve vidalar su ve rutubete maruz kaldığından korozyon ve paslanmalar görülebilir. Bu aksamların mutlaka temizliği yapılmalı ve koruma altına alınmaları önemlidir. Bu paslanmalar deniz kenarı gibi rutubetli yerlerde olursa daha çabuk ve fazla olur. Bunun için bisikletinizdeki ıslak yerler kurulanmalı, rutubetli ortamdan kaçınılmalı ve asitsiz yağlar ile yağlanarak korunmalıdır. Uzun süreli kullanılmama durumunda, lastikleri sökülüp pudralanıp güneş görmeyecek rutubetli yerlerde saklanmalıdır. Bisikletinizi toz almayacak şekilde üstü örtülerek muhafaza edilmelidir.
 
Çalınmaya Karsı Önlem:
—Mutlaka faturanızı ve onaylanmış "Garanti Belgesi”  “Kullanım Kılavuz” unuzu alınız.
—Kullanım Kılavuzu içindeki "Tanımlama Bilgileri" bölümünü doldurunuz.
—Kullanım Kılavuzu içindeki "Kupon Bilgileri" bölümlerini doldurunuz.
—Bisikletinizi park ettiğinizde kaliteli bisiklet kilidiyle emniyetli şekilde kilitleyiniz.
—Merdiven boşluklarına ve balkonlara bırakmayınız. Bırakma durumunda kalsanız dahi emniyetli şekilde kilitli olmasını sağlayınız.
—Bisikletinizi şehir içinde ve kalabalık yerlerde bir an olsun elinizden bırakmayınız.
—Çalınmaya karsı sigorta yaptırınız.
—Bisikletinizin çalınma durumunda elinizdeki belgelerle size yakın karakola müracaat ediniz.
—Bisikletinizin dışardan görünmeyen gizli bir bölümüne size özel işaret koyunuz.
Post

Bisiklet Kurulumu Nasıl Yapılır?

04.06.2015

Kargo kutusundan çıkarılan bir bisikletin ilk montajı nasıl yapılır?

Post

Bisiklet Parçaları

04.06.2015

Bisikletin temel bileşenleri ve aksesuarlar hakkında genel bilgi.

Post

Bisiklet Üzerinde Oturuş Şekli

04.06.2015

Bisiklet türüne göre sele üzerinde doğru ve sağlıklı oturma pozisyonları.

Yorum Yap